Ana içeriğe atla

Faydalı Bilgiler

Yurtiçi Lisansüstü Eğitim Kariyer Danışmanlığı

Lisans eğitimini tamamlamış kendini geliştirmeye devam etmek isteyen YTÜ öğrencileri için Türkiye'de YTÜ ve daha pek çok üniversite lisansüstü eğitim vermektedir. Akademisyen olmak isteyen, kariyerinde daha başarılı olmak isteyen mezunlarımız ister kendi alanlarında isterse farklı alanlarda yüksek lisans yapabilmektedir.

Yüksek lisans yapabilme şartları üniversiteden üniversiteye değişmekte olup genel olarak ALES, Yabancı Dil ve Lisans Not Ortalamasına bakılmaktadır.

Aşağıdaki linkler üniversitemizde bulunan lisansüstü programlarıdır.

 

YTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü

YTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü

 

Yurtdışı Lisansüstü Eğitim

Lisans öğrenimi tamamlamış YTÜ öğrencileri farklı ülkelerde hem yabancı dillerini geliştirmek hem de akademik anlamda farklı bakış açılarından yararlanmak için yurtdışında lisansüstü eğitim yapmak isteyebilirler.

Bu anlamda yurt içinde yüksek lisans ya da doktora yapan öğrenciler, üniversitelerin ERASMUS programlarından yararlanarak, yurt dışında da eğitim alma şansını yakalayabilmektedirler. İsterlerse de bireysel başvuru yoluyla yurt dışındaki üniversitelerden kabul almak yoluyla, yurtdışı lisansüstü eğitimi yapma fırsatını kazanabilirler.
 

Linkler - Web Siteleri